E-Mail            
cartier love bracelet replica,christian louboutin replica,red bottoms replica,bvlgari rings replica,red bottoms replica,cheap moncler jackets,cartier love bracelet replica,hermes Belts Replica,cheap prom dresses
Şahsına güvenen, Allah'a güvenmiyor demektir!.. - ..:: tahapinar ::..
Şahsına güvenen, Allah'a güvenmiyor demektir!..Enaniyet, benliktir. "Ben yaptım, bu tarlayı ben satın aldım, ben ektim, ben zengin oldum. Kuyu kazdım su çıkardım. Bahçeyi bu suyla suladım. Çok bol sebze aldım. İşte ben hep böyle yaparım..."

Bu cümlede geçen ben, enaniyettir. İnsanın kendisi bir alettir. Allah o aletle kendisini tanıttırıyor. Etten göz yaratmış görüyor, etten kulak yaratmış işitiyor, etten beyin yaratmış problem çözüyor. İnsan anlamalı ki, bu işleri et yapamaz. Çünkü kasapta da et çok. Böyle düşünürse sebepleri aşar, sebepleri yaratana bakar, "Allah nasip etti, bu bahçeyi aldım. Allah rızkımı geniş tuttu ektim biçtim. Çok şükür Allah beni kimseye muhtaç etmedi." der.

İnsan gözle görülmeyen mikropla hastalanıp ölebilir. Bu kadar cılız olan insana çeşitli malı, mülkü, makamı veren Allah'tan başkası olamaz.

Bediüzzaman Said Nursi, eserlerini ilhamen yazıyordu. Açıkça görüyordu ki ve anlıyordu ki kendisine ilhamen bildiriyorlar, o da yazıyor. Yine açıkça görüyordu ki düşmanları çoktu. Onu koruyan Allah'tı. Aç kaldı. Zehirlediler. Kurşun attılar. Hapse attılar. Fakat onu öldüremediler, yıldıramadılar. Anlıyordu ki kendisini koruyan Allah'tı. Bu anlayışla o, hurma ağacı gibi durdu; meyvelerini başkaları yedi. Zemzem gibi kaynadı; o suyu başkaları içti.

Asla kendisiyle meşgul olmadı!

Dağın başında otururken "fener getirin" demedi. Yatak yorgan istemedi. Çünkü o yoktu... Yok olmayan var olamaz...

O, kendini sıfırlamıştı. Sıfırın bir değeri yok, fakat başka rakamlara değer katar...

İşte, bir kişi sahip olduğu imkânları kendine mâl ederse, sırat-ı müstakimden ayrılır, sırat köprüsünden aşağı düşer. Kişi o makama layık olduğu için, o makamda olduğunu düşünürse, kişiden o makam veya imkânlar alınır yahut ona bir hastalık gelir, Allah düşündürür: "Demek ki ben bu kadar acizim..."

Şahsına güvenen, Allah'a güvenmiyor demektir!..

Kendini beğenen kendini yaratanı beğenmediği için tehlikeye düşer. Hâlbuki insanın vazifesi kendini Allah'a beğendirmeye çalışmaktır.

Şu tersliğe bakınız: Allah bir kuluna ne kadar bol imkânlar, nimetler veriyorsa, o da o ölçüde azıyor. (İstisnalar kaideyi bozmaz.) En güzel yerlerde en büyük günahlar işleniyor.

Beşeri sistemlerin bütünü başarılarını insana mâl eder. "İnsan yaptı, insan icat etti" diyerek insanı ön planda tutarlar. Bu hal İslam'da haramdır. Şuurlu Müslümanlar da bilirler ki kendi hayatlarına bile hakim değiller. Mesela çok büyük hastaneler yaptılar. Laboratuvarlar kurdular, tıpta çok ileri gittiler fakat "Her canlı ölümü tadacaktır" ayetinin dışına çıkamadılar!

Başarıyı ve elimizdeki her türlü nimeti kendimizden bilmek, enaniyetin en büyüğüdür.08.11.2010 11:38:42
36249 defa görüntülendi

- www.tahapinar.com

Şahsına güvenen, Allah'a güvenmiyor demektir!.. - www.tahapinar.com


Untitled Document
 
, 17.12.2010 14:45:03
  ALLAH RAZI OLSUN.ÇOK GÜZEL BİRYAZIYI BURAYA TAŞIMIŞSIN.ENANİYET İNSANLIĞIN MÜSLÜMANLARIN EN BÜYÜK DÜŞMANI.İNSAN KENDİNİ BİLDİĞİ YARATANINA BOYUN EĞDİĞİ ŞÜKÜR VE ZİKİR ETTİĞİ ÖLÇÜDE DEĞER KAZANIYOR.BAŞLANGICI VE SONU HİÇLİK OLAN ADAM ŞU ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA NEYE GÜVENİP NEYE DAYANIYOR.YERDEN ÇIKANLAR VE GÖKDEN İNENLER ONUN.VE SEN DAHİ ONUN YARATTIĞI ACİZ BİR MAHLUKSUN.VARLIK YOKLUK AKLA GELEN GELMEYEN HER ŞEY ONUN ESERİ.EY BEN BEN DİYEN ADEM SENİ SEN YAPANDA O.HEKİMOĞLU İSMAİL ABİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN.KALEMİNE YÜREĞİNE SAĞLIK.ALLAH İMAN VE İSLAM YOLUNDA HİZMETİNİ ŞEVKİN ARTTIRSIN UZUN ÖMÜRLER VERSİN.YAPTIĞI DUALARDAN BİZLERİDE HİSSEDAR EYLESİN AMİN.SELAMLAR.DUALARINIZLA
 
sizde yorum yazın..
Isim
Email
Yorum
 

 

..:: tahapinar ::..

YazilarAna
ileri son
1-10 / 827

Unbenanntes Dokument
Unbenanntes Dokument

Dost Siteler

   
 
   
   
   

Unbenanntes Dokument

Günün Karikatürü


Unbenanntes Dokument

KUR'AN ve KIBLE


Untitled Document
 
En son yorumlar.
Ahmet Uğurlu, 22.02.2012 12:02:43
  çok anlamlı bir esere çok güzel bir çalışma hazırlamışsın Allah razı olsun kardeşim ...
DEVAMI
 
vahdettın ekşioğlu, 09.02.2012 11:14:53
  ŞAİRE ALLAHTAN RAHMET DİLER SİTEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZİ OLSUN DER BAŞARILARİNİN DEVAMIN ...
DEVAMI
 
Hatice, 06.01.2012 00:06:20
  Canım babam bende babamı 14 ay oldu kaybedeli 13 ekim 2010 da karaciğer kanserinden kaybettim inanamıyorum onun öldüğüne hale ...
DEVAMI
 
DURMUŞ ALİ KÖSE, 04.01.2012 12:18:14
  yaptığınız bu çalışmalar için teşekür ederiz. ...
DEVAMI
 
Hatice, 03.01.2012 23:50:17
  Bende babamı 13.11.2010 da karaciğer kanserinden kaybettim herşey okadar hızlı geliştiki sapa sağlam hstneye girdi ...
DEVAMI
 
Untitled Document
A sturdy atmospheric rolex replica steel casing with a diameter replica watches of 44 mm. Following the brand's classic pillow design, it also brings a omega replica unique aesthetic look. Polished and polished on the details, it is delicate replica watches uk and full of character.