E-Mail            
cartier love bracelet replica,christian louboutin replica,red bottoms replica,bvlgari rings replica,red bottoms replica,cheap moncler jackets,cartier love bracelet replica,hermes Belts Replica,cheap prom dresses
İslamî Siteler ve İtikadî Tehlike - ..:: tahapinar ::..
İslamî Siteler ve İtikadî Tehlike

İslamî Siteler ve İtikadî Tehlike

Adem YAKUT
 
İslâm dünyasında, kardeşler arasına nifak sokma gayreti, yeni gelişen bir şey olmayıp bilakis evvelden beri bilfiil devam ede gelen bir mefhumdur. Oldukça ciddi ve sinsi planlar çerçevesinde mü’minlerin arasında olması gereken ülfet-ünsiyet ve muhabbetler, kimi zaman “tecavüzkâr” kimi zamanda “tecdîd” veya “reform” kisvesi ve bu kisvenin gereklerinin bir sonucu olarak yok edilmeye çalışılmıştır.
 
Maalesef bu “reform” politikasının cahil kesim üzerindeki tecellisi, politikanın yaverlerinin ekmeğine bal sürmüş ve peşinden giden gürûhla birlikte telafisi zor hatalara kapı aralamıştır. Ehl-i Sünnete ters düşen sapık görüşleriyle bilinen İbn-i Teymiyye ve onun meddahları ve daha buna benzer kişilerce iş içinden çıkılmaz bir hale bürünmüş görünmektedir.
 
Tarih boyunca ne yazık ki dinimiz adına derin yaralar açılmaya çalışılmış, dahası bu fikir ayrıcalıklarının sonucu Müslümanlar birbirine düşürülüp kanlar dökülmüştür… Denebilir ki bu gürûhun fikir temelinin ciddi bir kısmını taasupkârlık oluşturmaktadır.
 
Peki günümüzde bu fırtına dindi mi?
 
Elbette hayır!
 
İnternet dünyası ilmi cihetten ne kadar büyük bir fırsat ise, beyinleri zehirlemek bakımından o denli de tehlikelidir. Değerli ilimlerin yayılması-öğrenilmesi bakımından bir nimet, hatalara düçâr olmak bakımından bir tehlikedir. Adeta bir bıçak… Nasıl kullanacağını bilmez isen, o seni dilediğince kullanır.
 
Ne hikmettir bilinmez, internet dünyasında bu sapık fikirlerin meddahlığını yapmak marifetten sayılmaya başlanır oldu. Forumlara başlıklar atılmakta ki, “Falanca alim ve müdafâsı - Filanca alim ve tenkitlere cevaplar” vesaire… Gûya gizli kalmış veya yanlış anlaşılmış âlim yaftasıyla bulanık beyinlere bozuk fikirler şırınga edilmektedir. İtikadî açıdan tehlike oluşturan bu tür site ve yazılarla gereğinden fazla hemhâl olmak ve sonrasında “Efendim ben okurum ama etkilenmem” demek yalnızca kendini avutmak ve kandırmak olur.
 
Bu tür yazıları neşreden kesimlerin ağına takılmaktaki ana sebeplere gelince,
 
1- Yazan ve savunan kişilerin edebî olarak güzel bir dil kullanması ve ikna kabiliyetinin yüksek oluşu.

2- “Araştıma” mefhumumuzun kısır olması ve ilk okunan kaynağın şartsız sualsiz kabul edilmesi… Sonrasında bunu sökmek ise, paslı çiviyi sökmek gibidir…
 
Benim müşahede edebildiğim bu iki temel sebebe farklı versiyonlar ziyade edilebilir.
 
Bazı İslamî geçinen siteler vardır ki, açtıkları “Fıkıh – Hadis” vesaire bölümlerde in-cin top oynarken, “Tartışma Platformları” bölümüne hergün bir yenisi eklenir. Bu tartışmalarda ya bir cemaat ya bir alim karalanmakta ya da kendilerine vaz’ ettikleri “Bid’at temizleme ilacı” sıfatının icrası(!) gereği, kandil geceleri vesaire gibi bir takım ibadet ve mükaddesât eleştirilerek, durgun beyinler bulandırılmaktadır.
 
Peygamberi Zîşân Efendimizin “Bu din ilmi, dinin ta kendisidir, öyle ise onu kimden öğrendiğinize dikkat edin.” (1) şeklindeki buyruğu herhalde sebepsiz olmasa gerektir.
 
Hasılı kelam, bu nevî yayın organlarından dini bilgi edinen ve gereğinden fazla ilgilenen kişilerin i‘tikadî-amelî ve ahlâkî bakımdan kendileri ve çevreleri için fevkalâde zararlı olacağına dair âcizane kanaatimi belirtmeyi bir vazife telakkî ediyorum.


10.11.2007 11:38:04
16512 defa görüntülendi

- www.tahapinar.com

İslamî Siteler ve İtikadî Tehlike - www.tahapinar.com


Untitled Document
 
En son yorumlar. >>> Tüm yorumlar için buraya tıklayın
Salih Başkan , 13.07.2010 21:35:46
  Maalesef artık chatlerin dinisi dini olmayanı kalmamış Bazi site sahiplerinin din ile hiç alakası yok Sadece chatine üye çekmek için göstermelik bir dini site açıp buradan chat linki vererek bir çok kanaldan farklı amaçlarla gelen insanları bir araya topluyorlar Bu şekilde olmayıp sadece dini kanallardan yayın yapan chatlerinde durumu malesef farklı değil Amaç arkadaş bulmak olmuş ve genelde katılahlar aynı , bağımlı kişilikler Elbetteki Hadisi şerifte buyurulduğu gibi kadın erkeğin birarada bulunduğu ortamlarda 3. kişi şeytan olur ve nitekim de oluyor Bu anlamda herkese açık olup dini olarakta adlandırılsa da bu tür ortamlarda amaç aynı En doğrusu hiç bir chate germemek Yoksa nefs , sonu belli olmaz Anne babaların çok uyanık olması ve bilgisayarlarında gerekli filtre programını kurmaları gerekir ve bilgisayarı çoçuklarının odasına kurmamalılar Çünkü birebir kalındığnda ; bu tür ve daha başka sitelerle tanışmamanın imkanı yoktur
 
m€K@nsIzZ, 11.03.2010 22:43:31
  ne yapsamda bilgisayardan vazgeçemem bu şu anlama gelmiyoo "sen baştan kaybetmişsin" belki böyle rahatlıyorumm..... çünkü kimin ne sıkıntısı var bilinmezz!!!!!!!!...........
 
sevde, 07.05.2008 22:03:32
  allah razı olsn taha abi.inan bu kadar açık ve net anlatmışsınki gerçekleri.ben çok utanıyorumm günahlarımdan.bende girdm öle sitelere ve olmaması gereken insanlarla muhatap oldum.amam çok şükür rabbim anamın ağlamalı dualarıyla kurtardı inş
 
mehtap, 08.12.2007 20:06:23
  Bazı islami sitelere güvenip üye oluyoruz ama gördüğüm kdarıyla hepsine güvenip üye olunmamalı ismini hatırlayamadığım bir siteye üye oldu ama malesef hergün birileri msn adresime email atmaya başladı ve çok üzüldüm ben gerçekten dini site olduğu için üye olmuştum ama amaçları galiba farklıymış ,o yüzden hangi siteye güveneceğimi de bilmiyorum.Bilgilendirmek adına gayret ettiğiniz belli devamını dilerim.
 
sizde yorum yazın..
Isim
Email
Yorum
 

 

..:: tahapinar ::..

AnimasyonlarSu
ileri sonuncu

Unbenanntes Dokument
Unbenanntes Dokument

Dost Siteler

   
 
   
   
   

Unbenanntes Dokument

Günün Karikatürü


Unbenanntes Dokument

KUR'AN ve KIBLE


Untitled Document
 
En son yorumlar.
Ahmet Uğurlu, 22.02.2012 12:02:43
  çok anlamlı bir esere çok güzel bir çalışma hazırlamışsın Allah razı olsun kardeşim ...
DEVAMI
 
vahdettın ekşioğlu, 09.02.2012 11:14:53
  ŞAİRE ALLAHTAN RAHMET DİLER SİTEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZİ OLSUN DER BAŞARILARİNİN DEVAMIN ...
DEVAMI
 
Hatice, 06.01.2012 00:06:20
  Canım babam bende babamı 14 ay oldu kaybedeli 13 ekim 2010 da karaciğer kanserinden kaybettim inanamıyorum onun öldüğüne hale ...
DEVAMI
 
DURMUŞ ALİ KÖSE, 04.01.2012 12:18:14
  yaptığınız bu çalışmalar için teşekür ederiz. ...
DEVAMI
 
Hatice, 03.01.2012 23:50:17
  Bende babamı 13.11.2010 da karaciğer kanserinden kaybettim herşey okadar hızlı geliştiki sapa sağlam hstneye girdi ...
DEVAMI
 
Untitled Document
A sturdy atmospheric rolex replica steel casing with a diameter replica watches of 44 mm. Following the brand's classic pillow design, it also brings a omega replica unique aesthetic look. Polished and polished on the details, it is delicate replica watches uk and full of character.