E-Mail            
cartier love bracelet replica,christian louboutin replica,red bottoms replica,bvlgari rings replica,red bottoms replica,cheap moncler jackets,cartier love bracelet replica,hermes Belts Replica,cheap prom dresses
Chat’a giden yol ‘FORUM’lardan geçer. - 3 - ..:: tahapinar ::..
Chat’a giden yol ‘FORUM’lardan geçer. - 3

Chat’a giden yol 
‘FORUM’lardan geçer.
Muhterem Sanal Âlemdeki Okuyucularım, 

İşini gücünü, msn ini, Chat’ını bir tarafa bırakıp, beni okuma zahmetine katılan ağabeylerim, ablalarım. Bir önceki yazıda insanın, bilgisayarın basına, önemli islerinin dışında, "yalnız olduğu için", "dostsuz olduğu için", "cani sıkıldığı için" oturduğunu yazmıştım. 

Sevgiden, dostluktan, sohbetten, ilgiden mahsur kalan ve bilgisayarın başına oturan kişileri hangi tehliklerin beklediğini, dilimin döndüğü kadar anlatmak istiyorum sizlere.

Biliyorsunuz, internet kocaman bir deniz. Bu denizin içinde ne ararsanız var. Ararsanız dedim. Artik aramak için de yardımcı olan denizciler var. Bu denizciler, internette oluşturulan ‘arama motorları’. En tanınmışı da biliyorsunuz "google.com" . Ben google.com’a, "Google Amca" derim. 

Google Amca’ ya ne sorarsanız mutlaka size bir cevabi vardır.. Hem de bir tane değil, yüzlerce cevap verir size. Kendisi çok liberaldir, sizin aradığınız şeye karışmaz. Neyi istiyorsanız, Google Amca size onu söyler. Bunun böyle olması hem iyi, hem de kötü. İnsan sevgiden mi yoksun ki, "sevgi" arar… İnsan ilgiden mi yoksun ki, "ilgi" arar… İnsan haberden mi yoksun ki, "haber" arar… Sevgili dostlar, siz bu aranan şeyleri artik kendi kafanızda çoğaltabilirsiniz.

Zaten kim bilir sizler şimdiye kadar neler neler aradınız ve buldunuz. Ve insan içindeki şeytanin dürtüklediğini de arar... Ama bizim meselemiz Chat’e giden yol olduğu için konuyu fazla uzatmadan yolculuğumuza devam edelim.

Evde ilgi görmeyen, etrafındaki insanlar ile dostluk kuramayan, sevgiden, ilgiden, alâkadan yoksun kişi ‘’Google Amca’ya, "Çileli başımla nereye gideyim?" diye sorar. (Allah bilir belki de test etmek için, sizde şimdi bu cümleyi Google Amca’ya sorarsınız :) )


Durun biraz daha açayım konuyu... 

Dert dediğim şudur.. Örnegin:

Evin erkeği yorgun argın, işten eve gelir.. Yorulmuştur, ve yüzü acayip asıktır... Selam bile vermez.. Sadece dudak ucu ile.. "Meraba".. (Adam merhabanın içindeki "h" harfini bile söyleyemiyor) :)

Ve evde bir prosedür isliyor.. PTT uygulanıyor.. :) Bu kelimeyi bende ilk görünce ,sizin sandığınız PTT’den sandım.. Ama öyle değilmiş.. 

Adam merabayı zor dedikten sonra. "Pijama, Terlik, Televizyon" (PTT) ile buluşuyor.. ses yok, çıt yok,. Sohbet yok, konuşmak yok. Gelsin yemekler.. Demlensin çaylar.. :) Televizyon zappinginden dönen kafası.. 

Bir örnek verdim iste.. Dertli işte bu Abimizin hanımı.. 

Simdi abiler, kızarlar.. Bir başka örnek vereyim... 

Evin erkeği çok romantik bir abimizdir.. "Sevgiyi sever" .. İsten gelirken yolda çiçekçinin önünden geçerken, "yahu evdeki Fadime’me bir buket çiçek alayım" der... Sevine sevine eve gelir.. Kapıdan içeri girer.. kocaman bir selam verir.. "Dünyalar güzeli meleğim ben geldim...Merhaba.. Bak aynen senin kadar güzel olan, sana benzeyen güller getirdim" der.. (abarttım mı yoksa biraz?) 

Evin hanımı ne der biliyor musunuz?

"Budala, bu çiçeklere vereceğin parayı iki porsiyon dönere verseydin de.. Bari karnımı doyursaydım" der.. "Ne yapayım ben bu çiçekleri?" 

Böyleleri de var mı? diye soruyorsunuz... Var var.. Hem de bir sürü.. :)

Neyse örneklerden sonra.... Bu kişiler nette arayışa geçtikten sonra ve bir çok siteyi aradıktan sonra, bu dertli olan kişi "kendi gibi dertlilerin" olduğu bir topluluğu buluverir.. Demek ki sadece kendisi dertli değil. Ne kadar da çok dertli varmış. Dünyanın her köşesinden dertliler "Google Amca’ya" dertlerini açtıkları için Google Amca’da bunları ayni mekânda buluşturur. 

İnsanlar dertlerini, birikimlerini, enerjilerini genelde başkaları ile bu mekânda paylaşırlar. Bu mekânlara internette "FORUMLAR" denir. 

Eveet geldik forumlara.. Arayan kişi forumlar arasında gezinir.. Binlerce forum vardır... 7 Milyar insan var sanıyorum dünyada... Herkesin görüşü de farklı. Kimisi Müslüman, kimisi Hıristiyan, kimisi sapık, kimisi dinsiz, kimisi dinci.. Kimisi kim bilir neci ?.. 

İnternette her kesim var... 

Bu yazıyı yazan ben "Müslüman" olduğum için, beni de "İslami forumlar" ilgilendiriyor... 

Simdi değerli okuyucum... "İslami Forumlari" açan adminler... Islama hizmet etmek için açarlar.. İsterler ki, sitelerini ziyaret edenler bundan faydalansınlar… Sitede binlerce mp3, resim, grafik, yazı, makale, video vardır. Bununla beraber tartışma ve yazışma yerleri…

Evet çileli kardeşimiz güzel bir site bulmuştur kendine.. "İslami Forum" ... Buraya girecek birkaç mp3 dinleyecek, birkaç makale okuyacak.. Tartışanları günlerce takip edecek... Ve bir gün kendiside fikir belirtme ihtiyacı duyacak. Hani derler ya "Dert söyletir" diye.. Zaten derdi de çoktur.. Çekinir birisi ile paylaşmaya.. 

Ne yapar.. ? 

Öyle bir şey yapar ki, hem derdini anlatacak , hem de tanınmayacak.. Önce bir takma isim bulma telaşına girer.. Eee burası "İslami" bir forum... Öyle gelişigüzel bir isim koyulmaz ki canim.. Bakar ki diğer üyelerin isimleri "Ebu Yusuf".. "Hz. Hamza" "Ebu Tarik" ...Ayse Bin (ne bileyim nedir?... :)

Kendisi de en son Hz. Meryem filmine bakıp, Hz. Meryem karakterinden etkilendiği için.. "Hz. Meryem" koyar ismini.. 

Eğer dertli kişi abimiz ise.. Ohooooo İslam tarihinde bir çok isim var.. Beğendiğini al.. Mesela "Ebu Tarik" koyar abimiz ismini.. 

Biliyorum... Simdi forum siteleri olan Adminler beni eleştiri yağmuruna tuttular bile.. Kafama zaten bir sürü taş yemiş oldum.. Durun yahu, kızmayın hele.. :)

Ne kızıyorsunuz yahu ?.. Sabredin biraz.. 

Simdi buraya kadar her şey normal.... Ve "Dinen" de bir mahsuru yok diyelim.. 

Ne siteyi kuran Admin’in, ne ablamızın, ne de abimizin bir günahı yok degil mi ?

Admin, hizmet yapmak istiyor.. 

Ablamız, forumlarda yazılan yazılara katılmak istiyor.. 

Abimizde hakeza aynisi.. 

Bu ablamız, esi ona iyi davranmadığı için, esi onunla sohbet etmediği için, Asrı-Saadetten bir örnek yazar foruma... Efendimizin (sav) eşine ne kadar güzel davrandığını anlatmak ister sitede.. 

Mesela... "Efendimizin eşi ile savaş öncesi bir çok askerin önünde koşu yarışı yapmış olması" .. Bu olayı Hz.Meryem (niki ile) forumda anlatır... 

Eee forum bu.. Yazılan yazıya hem teşekkür edilecek hem de cevap verilecek.. Hem de yazıyı yazan kişi, acaba bu yazıma ne gibi tepki gelecek diye bekleyecek.. 

Ve nasıl oluyorsa oluyor.. "Çiçeği esine verirken, "neden döner almadın" diye tepki alan es" de bu forumda oluyor.. Bu eşin ismi de "Ebu Tarik" dır.. 

Ve tam da bu yazıya cevap veriyor.. 

Cevap aynen söyle oluyor.. 

"Esselamualeyküm ve rahmetullahü ve berekatühü Meryem bacı, yazdığınız yazı beni çok duygulandırdı, bir o kadar düşündürdü. Allah razı olsun sizden.. Etkileyici bir yazı... Size teşekkür ederim, sağ olun"

Abooo..... 

Eşinden güler yüz, tatlı dil, bir selamı bile doğru dürüst alamayan Hz. Meryem bu cevap karşısında, sanki çölde susuz kalmış gibi, kana kana bu cümleleri okur. Aman Allah’ım bunlar ne güzel ifadeler, ne güzel methiyeler... Ne güzel duygular.. Ve ne güzel selamlar.. Ve hatta teşekkür bile var içinde.. 

Kocası "merhabayı" yi bile "h" harfsiz derken.. Bu Ebu.Tarık ne uzun selam vermişti.. Kocasından bir defa "teşekkür" duymayan Hz. Meryem başka bir kişiden bu kadar methiyelerden sonra "teşekkür" almıştı.

Öhhöö öhhööö (burada öylesine öksürdüm)

Artik Hz. Meryem’in kafasına takılır.. "kim bu Ebu.Tarık?" ... "ne kadar mütevazi, ve ne kadar anlayışlı bir şahsiyet böyle" demeye başlar ... 

Bozuk Türkçemi okuya okuya yoruldunuz mu ? Sizlerden özür dilerim.. Ama ne kadarda bozuk olursa olsun, bir bilgisayarcı olarak... Gönderilen e-mailler sonucu, takip ettiğim forumlardan derlediğim, işittiğim, okuduğum tehlikeli konuları sizinle paylaşmaya devam edeceğim...

Chat olayına neredeyse başlamak üzereyiz.. Hz. Meryem’in ve Ebu.Tarık’ın chatleşmelerine az kaldı..

İnşallah bir dahaki yazımda.. Hz. Meryem ve Ebu Tarık’in forumda birbirleri ile sohbetine devam edeceğiz. 

Bakalım hikâyenin sonu nasıl bitecek.. ?

Çok değerli okuyucularım, hakkinizi helal edin lütfen.. 

Kusur ettimse Af ola.. 

Allaha emanet olun

Sevgi ve selamlarımla…

taha


21.11.2007 12:40:06
13361 defa görüntülendi

- www.tahapinar.com

Chat’a giden yol ‘FORUM’lardan geçer. - 3 - www.tahapinar.com


Untitled Document
 
En son yorumlar. >>> Tüm yorumlar için buraya tıklayın
MELAHAT, 26.08.2009 17:42:35
  Selamünaleyküm öncelikle çok güzel samimi bir yazı olmuş.Bu yazıyı ve devamını bir gazete veya dergide yayınlayıp herksein okuyabilmesini çok isterdim.Hakikaten konuşulması ve tartışılması gereken bir konu Allah razı olsun.
 
harenur, 28.06.2008 12:56:45
  çok teşekkürler,bu konu ve yazılanlar bir çok sitede özellikle forumlarda eklenmeli,okunmalı... kişiler,bir tuşun ucu ile cennete yada cehenneme ne kadar yakın olduklarını görsünler,nefs ve şeytanın oyunlarına karşı tedbir alınmalı,yoksa bir çok müslümanım diyen zındıkla dolacak net... internet bilgi mekanıdır,forumlarda düşüncelerin paylaşıldığı yerlerdir,özel ilgi ve mhabbeti başka yöne çekmek isteyenler için tonlarca arkadas sitesi mevcuttur,islami nicklerle islamın saflığına kirli emellerini karıştırma mekanı değildir,forumlar... ilk önce bizim foruma bu yazıları ekleyelim inşAllah... dua ile...
 
erdem abi sizin deyiminizle......, 10.05.2008 16:23:11
  mükemel bir paylaşım.emeğine,yüreğine,kalemin esağlık olsun kardeşim.
 
zarife, 05.04.2008 11:00:10
  bu yazının devamı var mı ben de bulamıyorum sonunu çok merak ediyorum.lütfen bu konuda haberdar edin.Allah razı olsun taha abi,sitendeki konulardan çok faydalanıyorum.
 
isimsiz kahraman, 16.03.2008 15:11:59
  Şimdi yazı oluşturuluş itibari ile bir çeşit duygunun orataya çıkarılış şeklini anlatıyor. Bu forum veya chat siteleri dışında şuanki ziyaretçi defterindede bu olay gerçekleşebilir. Burdanda yola çıkarak bir senaryo yazabilirim. Yani işin özeti şu. suçlu olan forum siteleri değil veya chat sayfaları.. Beynimizin içindeki bastırlmış duygular..Bu tıpkı Arabayı kullanmayı benzer Hayırlı işte kullanıyorsunuz insana faydası var,iÇKİLİ KULLANIRSAN 50 kişiyide öldürürsünüz..wesselam..
 
sizde yorum yazın..
Isim
Email
Yorum
 

 

..:: tahapinar ::..

Chat = Asrın Deccalı

ileri son
1-10 / 19

Unbenanntes Dokument
Unbenanntes Dokument

Dost Siteler

   
 
   
   
   

Unbenanntes Dokument

Günün Karikatürü


Unbenanntes Dokument

KUR'AN ve KIBLE


Untitled Document
 
En son yorumlar.
Ahmet Uğurlu, 22.02.2012 12:02:43
  çok anlamlı bir esere çok güzel bir çalışma hazırlamışsın Allah razı olsun kardeşim ...
DEVAMI
 
vahdettın ekşioğlu, 09.02.2012 11:14:53
  ŞAİRE ALLAHTAN RAHMET DİLER SİTEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZİ OLSUN DER BAŞARILARİNİN DEVAMIN ...
DEVAMI
 
Hatice, 06.01.2012 00:06:20
  Canım babam bende babamı 14 ay oldu kaybedeli 13 ekim 2010 da karaciğer kanserinden kaybettim inanamıyorum onun öldüğüne hale ...
DEVAMI
 
DURMUŞ ALİ KÖSE, 04.01.2012 12:18:14
  yaptığınız bu çalışmalar için teşekür ederiz. ...
DEVAMI
 
Hatice, 03.01.2012 23:50:17
  Bende babamı 13.11.2010 da karaciğer kanserinden kaybettim herşey okadar hızlı geliştiki sapa sağlam hstneye girdi ...
DEVAMI
 
Untitled Document
A sturdy atmospheric rolex replica steel casing with a diameter replica watches of 44 mm. Following the brand's classic pillow design, it also brings a omega replica unique aesthetic look. Polished and polished on the details, it is delicate replica watches uk and full of character.